Co to jest centralne biuro śledcze policji i czym się zajmuje ?

Oglądając wciągające, ciekawe polskie seriale i filmy kryminalne (chociażby produkcje Patryka Vegi), często możemy spotkać się ze skrótem CBŚP. Chodzi tutaj oczywiście o nic innego, jak o centralne biuro śledcze policji. Co wiemy na temat tej odważnej jednostki? Jakie ma główne zadania i strukturę? Na te pytania odpowiemy w niniejszym tekście.

Co to jest centralne biuro śledcze?

Zgodnie z tym, co jest napisane w biuletynie informacji publicznej, jest to jednostka organizacyjna Policji służby śledczej. Powołano ją w celu rozpoznawania, zapobiegania, a także – co ważne – zwalczania przestępczości zorganizowanej (m.in. bardzo brutalnych grup o charakterze kryminalnym i narkotykowym terenie całego kraju). Wcześniej takie zadania realizowała pod inną nazwą. Funkcjonowała jako CBŚ. Dopiero w 2014 roku dodano do tej nazwy literę P.

Walka z różnymi przestępcami

Centralne biuro śledcze policji jest bardzo rozbudowane. Nic dziwnego. Musi przecież zajmować się szeregiem czynności. Okazuje się, że nie tylko uderza w działalność zorganizowanych grup, które m.in. przemycają na dużą skalę narkotyki za granicę, dokonują rozbojów i porywają ludzi dla okupu, kradną drogie auto oraz wymuszają haracze. Doświadczeni funkcjonariusze z CBŚP muszą również radzić sobie z nieco innymi bezprawnymi postępkami. Mowa tutaj o przestępczości ekonomicznej, a więc wszelkich aferach bankowych i praniu brudnych pieniędzy czy oszustwach w obszarze podatku VAT. Co więcej, owa jednostka ma odpowiednie narzędzia, dzięki którym dość łatwo wykrywa najbardziej skomplikowane operacje finansowe, szkodzące także interesom UE.

Jak wygląda struktura organizacyjna CBŚP?

Centralne biuro śledcze policji zasłynęło chociażby rozbiciem mafii pruszkowskiej. Było to możliwe dzięki znakomitej współpracy wszystkich policjantów w poszczególnych wydziałów. Jest ich tam wiele, m.in. wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej, Narkotykowej, Kryminalnej oraz Wsparcia Logistycznego i Ochrony Informacji Niejawnych. Centralnym Biurem Śledczego Policji dowodzi Komendant CBŚP, a jego siedzibą jest stolica, czyli Warszawa. Taki oficer podlega z kolei Komendantowi Głównemu Policji, a powołuje go oczywiście sam minister spraw wewnętrznych.